ازدواج موفق ، زندگی زناشویی

ازدواج کردن گام اول از شروع یک زندگی زناشویی است. شما زمانی که تصمیم درست و مناسبی برای ازدواج بگیرید، قدم اول برای یک زندگی زناشویی را برداشته‌اید و این به معنای موفقیت ازدواج شما نیست. بلکه ازدواج کردن مانند کاشتن نهالی است که برای رشد صحیح و بارور شدن نیاز به مراقبت مداوم دارد. مراقبت مداوم شما از این نهال نوپا، میتواند تضمین کننده موفقیت در ازدواج شما باشد.

همه انسان‌ها با این امید و انتظار که بتوانند “تا آخر عمر در کنار یکدیگر زندگی شاد و خشنودی را داشته باشند” با هم ازدواج می‌کنند، اما پس از مدتی، خیلی از افراد به این نتیجه می‌رسند که آنچه که فکر می‌کردم با واقعیت خیلی تفاوت داشته است. فکر می‌کنید چرا همچین اتفاقی می‌افتد؟؟؟

تداوم موفقیت در زندگی زناشویی پس از انتخاب مناسب همسر، نیازمند مراقبت‌ها و توجه‌هایی است که زوجین باید به رابطه شان داشته باشند، اما برخی اوقات و پس از گذشت زمان، این توجه و مراقبت به خوبی انجام نمی‌شود و این امر زندگی زناشویی افراد را مورد تهدید قرار می‌دهد. برای داشتن یک ازدواج موفق و تداوم آن باید به نکات زیر توجه نمایید و سعی کنید آنها را در طول زندگیتان انجام دهید.

با همسرتان حرف بزنید

خیلی از زوجین پس از ازدواج از یکدیگر فاصله می‌گیرند و دلیل این امر، صحبت نکردن آنها با یکدیگر است. برخی اوقات زوجین به جای حرف‌زدن در مورد مسائل و مشکلات، رابطه شان را کم می‌کنند و از صحبت کردن امتناع می‌کنند. یک عقیده و نگرش اشتباه که زوجین در رابطه زناشویی دارند این است که ” من که نباید همه چیز را بگویم، خودش باید بداند، نه اینکه من همه چیز را به او بگویم” . این عقیده به شدت اشتباه است. زیرا فردی که برای اولین بار زندگی زناشویی را تجربه می‌کند، در مورد قواعد و قوانین زندگی زناشویی چیزی نیاموخته است.

علاوه بر این، در ازدواج ممکن است تفاوت‌های زن و مرد زیاد باشد و نیاز است مدتی افراد به طور کامل با ویژگی‌های یکدیگر آشنا شوند. به همین علت نیاز است که زوجین در مورد مسائل و مشکلات، انتظارات، توقعات و ابهام‌های احتمالی با یکدیگر گفت‌وگو کنند. در غیر اینصورت این تفاوت‌ها در طولانی مدت تبدیل به اختلافات و مشکلات غیرقابل حل می‌شوند.

به همسرتان گوش دهید

یکی از هدف‌های افراد برای ازدواج، داشتن یک شریک و همدل برای زندگی است. یکی از فاکتورهایی که می‌تواند در موفقیت در ازدواج شما بسیار نقش داشته باشد، این است که بتوانید همدلانه و بدون قضاوت کردن به همسرتان گوش دهید. زمانیکه او صحبت می‌کند لازم است فقط گوش دهید. لطفا او را قضاوت نکنید و فقط به او گوش دهید. سعی کنید اگر می‌توانید با او همدلی کنید. همدلی کردن یعنی بتوانید خود را جای او بگذارید و از دریچه چشمان او به دنیا بنگرید. برخی اوقات همسرتان فقط دوست دارد شنیده شود، پس سعی کنید همیشه شنونده صبور و همدلی برای همسرتان باشید.

ازدواج موفق ، زندگی زناشویی

با هم وقت بگذرانید

افراد قبل از ازدواج وقت بسیاری را به یکدیگر اختصاص می‌دهند. اما این مساله تنها برای قبل از ازدواج است و بعد از ازدواج این قضیه بسیار کم اهمیت می‌شود. افراد بعد از ازدواج به اقتضای افزایش سن و قبول مسوولیت‌های بیشتر، مشغله بیشتری پیدا می‌کنند و ممکن است زمان‌های کمتری را به همسرشان اختصاص دهند. باید به خاطر داشته باشید که برای داشتن موفقیت در زندگی زناشویی نیاز است که هر هفته زمانی را تنها به همسرتان اختصاص دهید. سعی کنید این زمان را با همسرتان بگذرانید.

می‌توانید این قرار را هر هفته و زمان مشخصی داشته باشید و یا این زمان در هفته‌های متفاوت، شناور باشد و زمان‌های متفاوتی داشته باشد. سعی کنید از این زمان لذت ببرید. می‌توانید این زمان را برای خوردن غذا و یا تفریح در بیرون از منزلتان داشته باشید و یا درون منزل برای دیدن یک فیلم یا حرف زدن در مورد خاطرات مثبت و یا ارتقاء زندگی زناشویی تان اختصاص دهید.

رزرو نوبت مشاوره آنلاین

سعی کنید اشتباهات یکدیگر را ببخشید

همه ما انسان‌ها گاهی اشتباه می‌کنیم. اشتباه کردن مهم نیست، اما مهم است که اگر با اشتباه کردنمان به کسی آسیبی وارد کرده‌ایم، از او دلجویی و عذرخواهی کنیم. در روابط زناشویی که روابط نزدیک و متقابلی هستند، اشتباهاتمان می‌تواند به همسرمان آسیب بزند. سعی کنید اگر در روابط زناشویی‌تان اشتباه کردید، از همسرتان عذر بخواهید و اگر دلایلی برای این کار دارید، آنها را برایش توضیح دهید. اگر هم همسرتان اشتباه کرده سعی کنید او را ببخشید. می‌توانید در مورد اشتباهش و آسیبی که به شما وارد شده با او صحبت کنید، اما سعی کنید اشتباهش را ببخشید. تجربه کاری بسیاری از روانشناسان متخصص در حوزه ازدواج نشان می‌دهد که ازدواج‌های ناموفق، پر از اشتباهاتی است که طرفین ازدواج انجام داده‌اند، اما هیچ یک مسوولیت اشتباهشان را نپذیرفته‌اند و از دیگری نیز عذرخواهی نکرده‌اند.

سعی کنید در هر شرایطی، حامی خوبی برای همسرتان باشید

اینکه بدانید و احساس کنید که یک نفر همیشه و در تمام شرایط در کنارتان است، می‌تواند در کنترل استرس در شرایط استرس‌زا و کیفیت زندگی‌تان بسیار تاثیر‌گذار باشد. سعی کنید همیشه نقش حامی و تکیه‌گاه برای همسرتان داشته باشید تا در مسایل و مشکلات احتمالی که برای او پیش می‌آید بتواند روی شما حساب کند. برخی اوقات گفته می‌شود که داشتن نقش حامی و تکیه گاه باید در مردان وجود داشته باشد. اما به خاطر داشته باشید زمانی می‌توانید ازدواج و زندگی زناشویی موفقی داشته باشید که شما هم بتوانید متقابلا نقش حامی و تکیه گاه را برای همسرتان داشته باشید.

ازدواج موفق ، زندگی زناشویی

همیشه به همسرتان احترام بگذارید

یکی از ویژگی‌های موفقیت در زندگی زناشویی بی‌احترامی نکردن زوجین به یکدیگر است. احترام به معنی حرمت گذاشتن به طرف مقابل است. تازمانی‌که شما ویژگی‌های همسرتان را نپذیرید، نمی‌توانید با او کاملا محترمانه رفتار کنید. سعی کنید همیشه چه زمانی‌که تنها هستید و چه زمانی که در جمع هستید، با همسرتان محترمانه رفتار کنید. توهین کردن، تحقیر کردن ویژگی‌های طرف مقابل، مسخره کردن خانواده همسرتان، همه نمونه‌هایی از بی‌احترامی هستند.

برای مشکلات رابطه زناشویی‌تان، راه حل پیدا کنید

در تمام زندگی‌های مشترک و در تمام روابط زناشویی، تنش‌ها و مشکلاتی وجود دارد. این مشکلات و تنش‌ها کاملا طبیعی هستند و تا زمانیکه خیلی شدید و مزمن نشوند، به زندگی زناشویی شما آسیبی وارد نمی‌کنند. این مشکلات و تنش‌ها در ابتدای زندگی زناشویی کاملا طبیعی هستند و به شناخت شما از یکدیگر کمک می‌کنند. این مهم است تا زمانی‌که مسایل و مشکلات شما بسیار پیچیده نشده‌اند، بتوانید برای آنها راه‌حل پیدا کنید و پرونده آنها را ببندید.


مقاله پیشنهادی «5 کلید طلایی موفقیت در زندگی زناشویی»


گاهی این مشکلات بسیار پیچیده شده و مزمن می‌شوند؛ یعنی علاوه بر اینکه حل نمی‌شوند، یکدیگر را نیز تقویت می‌کنند. پس از مزمن شدن مشکلات، زمانی‌که یک مشکل به وجود می‌آید، گویی زنجیره‌وار به تمام مشکلات گذشته نیز وصل شده است و بار هیجانی منفی تمام آنها را نیز با خود به همراه دارد. زمانی‌که مشکلات شما بسیار شدید و یا مزمن می‌شوند شاید خودتان نتوانید کار زیادی برای این مشکلات انجام دهید. توصیه می‌شود در این موقعیت‌ها از یک روانشناس متخصص در حوزه ازدواج و زندگی زناشویی در سامانه مشاورلاین کمک بگیرید تا از مزمن شدن هر چه بیشتر این مسایل پیشگیری کنید.

 

نویسنده: تیم تحریریه مشاورلاین

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط