مشاوره آنلاین در درمان افسردگی

 افسردگی یکی از اختلال‌های رایج روانشناختی است که سالانه افراد بسیار زیادی را مبتلا می‌کند.  علامت مهم افسردگی روحیه غمگین و تمایل به پرخاشگری است. فرد افسرده همچنین لذتی از امور روزانه زندگی خود نمی‌برد و ممکن است حتی گاهی به فکر پایان دادن به زندگی خود باشد. افسردگی یک سری علائم جسمی و شناختی نیز ایجاد می‌کند. علائم جسمی افسردگی شامل خستگی، بی انرژی بودن، کم خوایی با پرخوایی و افزایش یا کاهش اشتها است. علائم شناختی افسردگی نیز شامل عدم تمرکز، احساس خالی شدن ذهن و  مشکلاتی در حافظه است.

درمان افسردگی

اگرچه افسردگی آثار بسیار زیادی بر کیفیت زندگی افراد دارد و در مواردی حتی جنبه‌هایی از زندگی افراد را مختل می‌کند اما در صورت تشخیص به موقع، روش‌های درمانی متعددی وجود دارد که به بهبود افراد افسرده کمک می‌کند. یکی از شیوه‌هایی که می‌تواند در درمان افراد افسرده بسیار کمک کننده باشد، مشاوره آنلاین است. مشاوره آنلاین با استفاده از تکنیک‌های متعدد زمینه بهبودی افراد افسرده را ایجاد می‌کند.

تکنیک‌های مشاوره آنلاین در درمان افسردگی

 مصاحبه تشخیصی دقیق

افسردگی انواع متفاوتی دارد و هر نوع آن، نیازمند یک سری تکنیک‌های خاص می‌باشد. بنابراین مشاوره آنلاین در اولین گام برای کمک به بهبودی شما یک مصاحبه تشخیصی دقیق انجام می‌دهد. در این مصاحبه نوع افسردگی شما مشخص می‌شود. همچنین مشاوره آنلاین به شما در مورد ریشه‌های ایجاد افسردگی توضیحاتی می‌دهد.

آموزش درباره ماهیت بیماری

اولین گام برای غلبه بر هر اختلالی آشنایی با ماهیت بیماری است. مشاوره آنلاین به شما توضیحات جامعی درباره انواع افسردگی، علائم اختصاصی که در شما ایجاد کرده است و علل آن، عواملی که منجر به بدتر شدن بیماری شما می‌شود و نکات موثر در درمان افسردگی شما ارائه می‌کند. یکی از مهم‌ترین تاثیرات این آموزش‌ها این است که تا حدی نسبت به مشکل خود بینش پیدا کرده و  در پایان درمان می‌توانید از عود علائم خود جلوگیری کنید.

ثبت نمودار تغییر روحیه

 افرادی که از بیماری افسردگی رنج می‌برند دچار نوعی نوسان روحی هستند. حتی اگر تمام روز غمگین باشند، این حس غمگینی در مواقعی از روز تشدید می‌شود و افراد احساس بدتری دارند. مشاوره آنلاین به شما کمک می‌کند تا این روند تغییر روحیه خود را شناسایی کنید و  در یک جدول ثبت کنید. سپس در جلسات مشاوره آنلاین با کمک یک روانشناس بالینی این تغییرات روحی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مشاوره آنلاین افسردگی و اضطراب

فعال‌سازی رفتاری

یکی از مشکلاتی که اکثر افراد افسرده از آن شکایت دارند، خستگی و بی انرژی بودن است. این خستگی منجر به این می‌شود که فرد افسرده بیشتر اوقات در خانه بماند یا در خواب به سر ببرد و حوصله انجام هیچ کاری را نداشته باشد. این اهمال کاری بر اعتماد به نفس فرد تاثیر گذاشته و باعث می‌شود شخص احساس گناه داشته باشد و خود را سرزنش کند. در مجموع این موارد منجر به بدتر شدن احساس افسردگی می‌شود. یکی از تاثیرات مهم مشاوره آنلاین در درمان افسردگی فعال‌سازی رفتاری است. مشاوره آنلاین به فرد افسرده کمک می‌کند تا بتواند دوباره به تدریج فعالیت‌های مهم خود را از سر بگیرد و بتواند بین فعالیت‌های لذت‌بخش و فعالیت‌های مهم زندگی تعادل برقرار کند.

کمک به تغییر افکار

یکی از دلایلی که باعث ایجاد افسردگی می‌شود نوع افکاری است که افراد دارند. افرادی که مدام در حال سرزنش کردن خود هستند، هیچ‌گاه از خود راضی نیستند و بسیار کمال‌گرا هستند به شدت در معرض خطر ابتلا به افسردگی قرار دارند. مشاوره‌آنلاین با استفاده از تکنیک‌های متعدد افکار منفی شما را شناسایی کرده و به شما می‌آموزد که این افکار را تغییر دهید و با افکار مثبت جایگزین کنید.

نویسنده: تیم تحریریه مشاورلاین

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط