خیانت زناشویی

خیانت زناشویی پدیده رنج آور و آسیب‌زایی است که می تواند اساسی ترین جزء رابطه زناشویی که  اعتماد بین زوجین است را خدشه دار کند. به دلیل آثار مخرب این پدیده ضروری است که ابعاد مختلف آن از جمله تعریف، علل و راهکارهای موثر در هنگام وقوع خیانت را بهتر بشناسیم.

خیانت زناشویی چیست؟

اگر از افراد مختلف بخواهیم که واژه خیانت زناشویی را تعریف کنند هر کس تعریف خاص خودش را خواهد داشت و رفتار خاصی را مصداق خیانت می‌داند. صرف نظر از تعریف شخصی خیانت، علم روان شناسی خیانت را این گونه تعریف کرده است:

هر گونه احساس، رفتار و فکری که قاعدتا باید در ارتباط با همسر صورت گیرد اما به طور پنهانی با فرد دیگری انجام می‌شود و چنانچه همسر متوجه شود طیفی از واکنش‌ها از جمله آزردگی خاطر تا واکنش‌های روحی – روانی شدیدی را نشان می‌دهد.

چرا خیانت زناشویی اتفاق می‌افتد؟

زندگی زناشویی نیز همانند سایر جنبه‌های زندگی با مشکلات و تعارضاتی همراه است. هر فردی در مواجهه با مشکلات از روش مقابله‌ای خاصی استفاده می‌کند. خیانت نیز نوعی روش مقابله و به عبارتی دیگر نوعی حل مسئله است. به عنوان مثال فردی را در نظر بگیرید که از جانب همسرش با بی‌توجهی عاطفی مواجه است و احساس می‌کند که همسرش او را درک نمی‌کند. راه‌های متعددی پیش روی این فرد قرار دارد:

  • صحبت مستفیم با همسر و بیان خواسته‌ها و نیازها
  • کمک گرفتن از جلسات مشاوره
  • ارضای نیازهای عاطفی از مسیر دیگر
  • و …
  • خیانت کردن

بنابراین می‌توان گفت که زیربنای خیانت نوعی حل مسئله است. فرد در مواجهه با یک نیاز ( نیاز به محبت، تنوع و … ) راه‌حل خیانت را انتخاب می‌کند. اما چرا افراد از بین راه‌های متعدد خیانت را انتخاب می‌کنند؟

خیانت زناشویی

در پاسخ به این سوال می‌توان علل خیانت را به چند دسته تقسیم کرد:

عوامل شخصیتی

بعضی از افراد به لحاظ شخصیتی دچار مشکلاتی هستند که توانایی پای بند بودن به زندگی مشترک را ندارند. مثلا فردی که دچار انواع اختلالات شخصیتی از جمله اختلال شخصیت مرزی، نمایشی و یا خودشیفته است، ویژگی هایی دارند که ممکن است آن ها را مستعد خیانت کند. معمولا افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی در بسیاری از موارد به طور تکانشی عمل کرده و روابط متعدد را تجربه می کنند. مثلا افراد نمایشی بسیار تنوع طلب بوده و مدام به دنبال جلب توجه دیگران هستند.

 


مقاله پیشنهادی: « تله‌های زندگی چیست؟ 11 نوع تله زندگی + دانلود پرسشنامه تله‌های زندگی»


عوامل مربوط به زندگی مشترک

گاه برخی از مشکلات در زندگی زناشویی می تواند زمینه ساز پدیده خیانت شود. مثلا اگر زوجین به مدت طولانی دچار تعارضات شدید شوند و مشاجرات زیادی داشته باشند، این اختلافات خانوادگی همسران را دچار دلسردی می‌کند و می تواند زمینه خیانت را ایجاد کند.

همه انسان‌ها یک سری نیاز دارند. نیاز به امنیت، محبت، خودمختاری، کفایت، استقلال و … چنانچه این نیازها در زندگی زناشویی به شیوه مناسبی ارضا نشوند، افراد به دنبال ارضای این نیازها در سایر روابط خواهند بود. در بین این نیازها، نیاز به محبت و صمیمیت بسیار مهم است. عدم صمیمیت در خانواده زنگ هشداری است که باید به آن توجه کرد چرا که اگر این نیاز در بستر خانواده ارضا نشود ممکن است افراد به دنبال ارضای آن از طریق سایر روابط بروند.

وقتی متوجه خیانت همسر خود شدیم چه کاری باید انجام دهیم؟

مواجهه با خیانت از سوی همسر تجربه بسیار دردناکی است. معمولا افراد در این مرحله احساس می‌کنند که تمام باورها و اعتقاداتشان، رویاها و آرزوهایی که در مورد زندگی مشترک داشتند فرو ریخته و با حجم انبوهی از هیجانات دردناک مواجهه می‌شوند. علاوه بر تجربه انبوهی از هیجانات منفی معمولا افراد بر سر یک دو راهی قرار می‌گیرند، مبنی بر اینکه حال که متوجه خیانت همسرم شدم چه کاری باید انجام دهم؟ آیا باید به روی همسرم بیاورم یا خیر؟

تصمیم‌گیری در این مرحله شاید یکی از سخت‌ترین مراحل مواجهه با خیانت باشد. برای اینکه بتوانید این مرحله را پشت سر بگذارید بهتر است از تکنیک مزایا – معایب استفاده کنید.

اگر این موضوع را با همسر خود در میان بگذارید چه مزایا و معایبی خواهد داشت؟

مقایسه این مزایا و معایب می‌تواند به شما در تصمیم‌گیری بهتر کمک کند. بسیاری از افراد ممکن است به این نتیجه برسند که مطرح کردن این موضوع بهتر است اما موانعی وجود دارد که اجازه نمی‌دهند به راحتی تصمیم خود را عملی کنند. مثلا ترس از دست دادن همسر، ترس از تنها ماندن، عدم جرئت در ابراز این مسئله و یا داشتن اختلال شخصیت وابسته و …  . چنانچه در غلبه بر این موانع دچار مشکل شدید می توانید از خدمات مشاوره آنلاین مشاورلاین استفاده کنید. مشاور به شما کمک می‌کند تا بتوانید بر این موانع غلبه کنید و ریشه‌های این ترس‌ها را بهتر بشناسید و در نهایت بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.

آیا بعد از خیانت زناشویی امکان بهبود رابطه وجود دارد؟

خیانت زناشویی پدیده پیچیده‌ای است. اینکه بعد از وقوع خیانت، امکان شکل گیری مجدد زندگی مشترک وجود داشته باشد یا خیر؟ به عوامل متعددی بستگی دارد. نکته اول اینکه خیانت زناشویی همچون یک جراحت است که به پیکره زندگی وارد شده است. بنابراین ترمیم آن به زمان و همچنین انجام یک سری فرآیندها نیاز دارد. دلایل این اتفاق باید به خوبی واکاوی شود. عواملی که منجر به خیانت شده است باید به طور دقیق مورد بررسی قرار گیرد. همچنین فردی که خیانت کرده است باید تکلیف رابطه خود را با نفر سوم مشخص کند و بتواند تصمیماتی برای متعهد ماندن  خود به زندگی مشترک بگیرد.

در نهایت فردی که خیانت دیده است باید تصمیم بگیرد آیا می‌تواند همسرش را ببخشد یا خیر؟ ذکر یک نکته نیز بسیار مهم است. بخشش یک باره اتفاق نمی‌افتد. بخشش فرایندی است که باید با همراهی یک مشاور طی شود. مشاور به شما کمک می‌کند تا سهم هر یک از طرفین در وقوع این اتفاق مشخص شود، بتوانید با هیجانات منفی خود کنار بیایید و در نهایت تصمیم بگیرید آیا می‌خواهید همسر خود را ببخشید یا خیر؟

در گام آخر مشاور به شما کمک می کند تا بتوانید روابط خود را ترمیم کنید. برای آشنایی بیشتر با این راهکارها می توانید مقاله «چگونه پس از خیانت روابط خود را بازسازی کنیم؟» را  مطالعه کنید.

نویسنده: تیم تحریریه مشاورلاین

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط