6 نشانه مهم اختلال شخصیت مرزی یا بوردرلاین

اختلال شخصیت مرزی یا بوردرلاین، یک اختلال شایع شخصیتی است که می­‌تواند عملکرد فرد را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. بیماران مبتلا به این اختلال، نسبت به سایر اختلالات شخصیت بیشتر برای مشاوره و روان درمانی مراجعه می کنند. شاید برای شما نیز جالب باشد در مورد این اختلال بیشتر بدانید. بدین منظور و برای آشنایی بیشتر با نشانه­‌های اصلی این اختلال، با تیم تخصصی مشاورلاین همراه باشید. برخی از نشانه‌­های اختلال شخصیت مرزی عبارتند از:

در اکثر جنبه‌های زندگی

از جمله نشانه‌های بارز افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی ، مشکلاتی است که این افراد تقریباً در تمامی جنبه‌های زندگی شان دارند. این مشکلات در زمینه روابط صمیمانه، روابط با دوستان، شغل و …. دیده می‌شود. طوری که سایرین، معمولاً آنها را به عنوان آدم‌های ناسازگار در روابط طبقه‌بندی می‌کنند و ترجیح می‌دهند که روابط‌شان را با آنها قطع کنند. به طور کلی این افراد در زمینه خانوادگی، شغلی، روابط عاطفی، دوستی و… مشکلات زیادی را تجربه می‌کنند. اگرچه خود این افراد نسبت به این مشکلات آگاهی ندارند، اما اطرافیان آنها به خوبی متوجه وجود این مشکلات و مسائل می‌شوند. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه می توانید به مقاله “اختلال شخصیت چیست؟ انواع اختلال شخصیت و روش‌های درمان آن” مراجعه کنید.

نوسانات خلقی مستمر

افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی در دوره های مختلف از زندگی دچار تغییرات نسبتاً شدید خلقی، تغییر در روحیه، تجربه خشم و اضطراب می‌شوند، به طور مثال این افراد ممکن است در طول عمر خود بارها دچار دوره‌های شدید افسردگی شوند. میزان تغییر و نوسان هیجانات به گونه‌ای است که دیگران آنها را افراد بی‌ثباتی می‌دانند. این افراد ممکن است حمله‌های خشم را بارها و بارها تجربه کنند. یادتان باشد این ویژگی اختلال شخصیت مرزی نباید با نشانه های اختلال دوقطبی اشتباه شود. برای آشنایی بیشتر به مقاله «اختلال دوقطبی چیست؟ علائم و روش‌های درمان» مراجعه کنید.

رفتارهای شتابزده و تکانشی

رفتارهای تکانشی و عجولانه که به وفور در افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی دیده می‌شود، عمدتاً موجب آسیب به فرد می‌شود. از جمله رفتارهای تکانشی آسیب‌رسان در این افراد می‌توان به روابط جنسی شتابزده و بدون آشنایی کافی با طرف مقابل، سوء مصرف مواد اعتیادآور، ولخرجی، رانندگی بی‌احتیاط، خودزنی‌های مکرر و …. اشاره کرد. به غیر از رفتارهای شتابزده که ممکن است به این افراد آسیب بزند، تصمیمات عجولانه­ و بدون تامل نیز می‌­تواند آنها را به مخاطره اندازد.


مقاله پیشنهادی: « تله‌های زندگی چیست؟ 11 نوع تله زندگی + دانلود پرسشنامه تله‌های زندگی»


روابط بین­‌فردی ناپایدار

ناپایداری در روابط بین فردی، یک الگوی تکراری و عادی در زندگی افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی است. اگر از سابقه فرد اطلاع داشته باشیم، به راحتی می‌توانیم به وجود چنین روابطی پی‌ببریم. این افراد معمولاً روابط یکنواخت و با ثباتی با دیگران ندارند و در حین رابطه با آنها مکرراً دچار تنش، دعوا، دلخوری و در نهایت قطع ارتباط می­‌شوند. به خاطر این ویژگی، افراد بوردرلاین در ازدواج و زندگی مشترک نیز مشکلات عدیده ای را تجربه می‌کنند. ازدواج با افراد مبتلا به این اختلال می‌تواند آسیب‌های زیادی برای افراد به همراه داشته باشد. اگر در شرف ازدواج هستید، یکی از مواردی که باید برای مشاوره ازدواج مدنظر داشته باشید این است که مطمئن شوید فردی که می‌خواهید با او ازدواج کنید مبتلا به اختلال شخصیت مرزی و یا دارای ویژگی‌های این اختلال نباشد. برای این امر می‌توانید از همکاران مشاورلاین مشورت بگیرید.

سردرگمی و ابهام هویت

افرادی که از اختلال شخصیت مرزی رنج می­‌برند، از آشفتگی و ابهام مستمر درباره اینکه چه کسی هستند و هدفشان در زندگی چیست، رنج می‌برند. این موضوع باعث می‌شود این افراد ندانند که از زندگی چه می‌خواهند. از این رو، مدام درصدد تغییر دوستان، محل زندگی، هدف­‌ها و … هستند. چنین افرادی شغل خود را زیاد تغییر می­‌دهند، یا درگیر روابط دوستانه متعدد می‌شوند بدون اینکه از این روابط احساس رضایت داشته باشند. انگار انتظارات آنها از شرایط و افراد طوری است که نمی­‌توانند از آن راضی شوند. چنین الگویی مدام در زندگی افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی تکرار می‌شود.


مقاله پیشنهادی: « مهمترین سوالات در مورد طرحواره درمانی اختلال شخصیت مرزی»


احساس پوچی، افسردگی و غمگینی مزمن

افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی در بسیاری از اوقات احساس می‌کنند که دچار یک خلاء، پوچی، یاس و افسردگی عمیق هستند و چیزی نمی‌تواند آنها را خوشحال کند. همانطور که گفته شد این افراد مدام دچار دوره‌های شدید افسردگی می‌شوند و خلق غمگین را به شدت تجربه می‌کنند. لازم به ذکر است که تمام افراد گاهی دچار علایم غمگینی و افسردگی می‌شوند اما افسردگی و غمگینی که این افراد دارند بسیار شدیدتر از غمگینی بهنجاری است که دیگران ممکن است گاهی آن را تجربه کنند.

نشانه­‌های گفته شده از جمله مهمترین نشانه‌­های اختلال شخصیت مرزی است. با توجه به اینکه این اختلال دارای انواع مختلفی است، از این رو ممکن است در برخی از افراد هرکدام از این نشانه­‌ها پررنگ تر و بارزتر باشد. برای شناخت دقیق‌­تر این اختلال و دریافت مشاوره آنلاین جهت کنترل علایم و درمان آن می توانید از مشاوران برجسته مشاورلاین کمک بگیرید. همچنین می توانید با پاسخ دادن به پرسشنامه شخصیت مرزی از وجود نشانه های این اختلال در خود یا اطرافیان آگاه شوید.

خدمات آنلاین مشاوره اختلال شخصیت

نویسنده: تیم تحریریه مشاورلاین

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط