شکست عشقی، شکست عاطفی، ارتباط عاطفی، رابطه عاشقانه.

همه ما می‌خواهیم رابطه عاطفی یا عاشقانه ما سرانجام خوبی داشته باشد، پس هیچ یک از ما عمدا افرادی انتخاب نمی‌کنیم که در نهایت به شکست و فراغ منتهی شود، ما حقیقتا باور داریم وقتی کسی را برای رابطه عاشقانه انتخاب می‌کنیم، انتخابمان درست است. اما حقیقت این است که بسیاری از اوقات این انتخاب‌ها به اشتباهاتی تلخ و دردناک مبدل می‌شود که ما آن را شکست عاطفی یا شکست عشقی می‌نامیم.

شاید به تعداد روابطی که منجر به شکست می‌شود، دلیل برای شکست عاطفی وجود داشته باشد. اما در اینجا قصد داریم به برخی از مهمترین دلایل شکست عشقی یا عاطفی بپردازیم تا با رعایت آنها بتوانیم گامی مهم در پیشگیری از شکست‌های عشقی و عاطفی برداریم.

عدم شناخت کافی از خود یا نداشتن خودآگاهی لازم

در حقیقت ما خود را آنطور که لازم است نمی‌شناسیم و این عدم شناخت مشکلات متعددی از جمله شکست عشقی به دنبال دارد. خودشناسی به شما در شناسایی و کنترل احساسات کمک می‌کند، چرا که ناتوانی در کنترل احساسات ممکن است ما را به سمت ارتباط با افراد ناسالم سوق دهد.

خودآگاهی به ما شما کمک می‌کند نقاط ضعف و قوت خود بشناسید، تا از این طریق بهتر بتوانید بر روابط عاطفی خود تسلط داشته باشید. شناخت خود به شما کمک می‌کند از نیازها و اهداف خود در روابط و زندگی بیشتر آگاه باشید و همچنین از راه‌های مناسب‌تری به رفع این نیازها بپردازید.


مقاله پیشنهادی « شکست عشقی چیست؟| حقایقی در مورد شکست عشقی »


خودشناسی به شما کمک می‌کند از درگیر شدن با افرادی که با خواسته‌ها، ارزش‌ها و اهداف شما همسو نیستند اجنتاب کنید و این برای پیشگیری از شکست‌های عاطفی بسیار مهم است.

چطور می‌توانید مهارت خودشناسی و خودآگاهی خود را بالا ببرید:

الف) شرکت در کارگاه‌های مهارت‌های خودآگاهی

ب) مشاوره و کمک‌گرفتن از مشاورین آنلاین مشاورلاین

ج) استفاده از آزمون‌های خودشناسی و شخصیت

 عدم‌آشنایی و درک از تفاوت‌های زن و مرد

عاشق و علاقه‌مند‌بودن نمی‌تواند باعث شود که همدیگر را هم درک کنیم. واقعیت این است که زن‌ها و مردان از لحاظ روان شناختی در دنیایی متفاوت زندگی می‌کنند و دنیای آنها برای همدیگر اغلب مبهم، متناقض و اسرار‌آمیز است.

اطلاع از تفاوت‌ها و اختلافات همدیگر کلید برقراری ارتباط عاشقانه و درک همدیگر است، و عدم‌شناخت از این تفاوت‌ها اغلب باعث سوءتفاهم و برداشت‌های نادرست از اعمال و رفتار همدیگر می‌شود.

شکست عشقی، شکست عاطفی، ارتباط عاطفی، رابطه عاشقانه.

ارتباط عاطفی یا عاشقانه با فرد نامناسب

توجه داشته باشید که نامناسب در اینجا به معنای خوب یا بد بودن نمی‌باشد، بلکه بیشتر منظور این است که شما باهم تفاهم و شباهت لازم را ندارید یا به عبارت دیگر هم کفو هم نمی‌باشید، مثلا:

  • سبک زندگی شما و شریک شما از تفاهم و همخوانی کافی برخوردار نیست.
  • شما ارزش‌های مشترک کافی ندارید و به اصول مشترکی نیز پایبند نیستید.
  • شریک شما دارای عیب‌ها و نقص‌های بزرگی است که ارتباط مناسب و صمیمی را ناممکن می‌سازد مانند اعتیاد، بدگمانی شدید، پرخاشگری، اختلال شخصیت و…
  • ویژگی‌ها شخصیتی شما و شریک شما متفاوت است، مثلا شما فردی درونگرا هستید و او کاملا برونگرا
  • یا شما از لحاظ شباهت ظاهری یا جسمانی، روحی / مذهبی، علایق و سرگرمی‌ها، وضعیت اجتماعی و اقتصادی، خانوادگی و… شباهت و تفاهم لازم را ندارید.

لذا اگر شما با «شخص نامناسب» باشید یا به عبارتی دیگر انتخاب شما «اشتباه» باشد، آن گاه تلاش‌های شما برای داشتن یک زندگی عاطفی و عاشقانه دیگر معنایی نخواهد داشت. عشق و علاقه برای یک رابطه عاشقانه موفق کافی نیست، برای اینکه رابطه عاطفی شما دوام بیاورد به موارد دیگری از جمله تفاهم، تعهد، مسئولیت پذیری، صداقت، مراقبت و… نیز نیازمند می‌باشد.

رزرو نوبت مشاوره آنلاین

نداشتن آمادگی و قابلیت رابطه عاشقانه 

بسیاری از افراد آمادگی و قابلیت داشتن رابطه عاشقانه را ندارند، ممکن است این افراد جذاب و دوست داشتنی باشند و شما را هم خیلی دوست داشته باشند، اما اگر به یک سطح قابل قبولی از آمادگی و بلوغ عاطفی نرسیده باشند اینگونه روابط محکوم به شکست خواهند بود.

افرادی که مسئولیت‌پذیر نیستند، افرادی که مشکلات روان‌شناختی مانند اختلال شخصیت دارند، افرادی که اعتیاد و پرخاشگری دارند، حتی افرادی که زیر سن بیست سال هستند و… معمولا آمادگی و قابلیت رابطه عاشقانه را ندارند. کمک گرفتن از مشاورین، مشاورلاین می‌تواند در سنجش میزان آمادگی شما برای داشتن یک رابطه عاشقانه سالم کمک کند.

کنترل‌گری در رابطه عاشقانه

انتقاد، سرزنش، گله و شکایت، غر‌زدن، تهدید و تنبه از جمله مصدایق کنترل‌گری می‌باشند، که هر رابطه‌ای از جمله روابط عاشقانه را خراب می‌کنند. حمایت، مذاکره، اعتماد، گوش‌دادن و حل مساله مهارت‌هایی است که باید جایگزین کنترل‌گری شود.

وقتی با شریک عشقی خود دچار اختلاف شدید، فورا به این فکر نکنید که چه کسی راست می‌گوید و چه کسی اشتباه می‌کند. ببینید کاری که انجام می‌دهید به نفع رابطه‌ی شماست یا ضرر آن، برای حفظ رابطه عاشقانه و حتی بهبود بخشیدن آن، گاهی لازم است، تسلیم شوید.

نویسنده: تیم تحریریه مشاورلاین

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط