5 کلید طلایی موفقیت در زندگی زناشویی ، زندگی زناشویی

اغلب زوجین این انتظار را دارند که پس از ازدواج در اولویت زندگی همسرشان قرار بگیرند. برای داشتن یک زندگی مشترک موفق، لازم است همانطور که انتظار دارید در اولویت زندگی همسرتان قرار بگیرید، او را نیز در اولویت زندگیتان قرار دهید. همین الان کمی فکر کنید. آیا مهمترین فرد زندگی شما همسرتان است؟…. آیا مشکلات همسرتان مهمترین مشکلات شما نیز هستند؟…. آیا خوشحالی و رضایت او باعث خوشحالی و رضایت شما نیز می‌شود؟….. اگر جواب بلی است به شما تبریک می‌گوییم و اگر جواب خیر است، به شما پیشنهاد می‌کنیم که علت این قضیه را بررسی کنید. این امر می‌تواند در طولانی مدت پیش آگهی خوبی برای زندگی مشترک شما نباشد. با یک مشاور آنلاین خانواده صحبت کنید تا به شما کمک کند علت این مساله را پیدا کنید.

فکر سمی برنده بازنده را رها کنید

برخی از افراد در همه روابط بین فردی شان به دنبال این هستند که برنده آن رابطه باشند. این افراد در زندگی مشترک با همسرشان نیز به دنبال این هستند که همیشه برنده میدان زندگی باشند و حرف، حرف خودشان باشد. باید به خاطر داشته باشید تا زمانیکه نگرش شما به رابطه با همسرتان به صورت برنده- بازنده باشد، قطعا بازنده خواهید بود. زمانی در زندگی‌تان احساس و روابط بهتری با همسرتان خواهید داشت که نگرش شما به نگرش برنده – برنده تغییر یابد.

به حریم خصوصی همسرتان احترام بگذارید

برخی از افراد این عقیده را دارند که پس از ازدواج و زندگی زناشویی، حریم مشترک بین آنها و همسرشان باید جایگزین حریم خصوصی فردی باشد. به همین علت حتی گاهی تا این حد نسبت به فرد مقابل احساس مالکیت می‌کنند، که به او اجازه استفاده از حریم خصوصی‌اش را نمی‌دهند. شما و همسرتان این حق را دارید که بتوانید باز هم بعد از ازدواج و در طی زندگی زناشویی، تا حدی حریم خصوصی خودتان را داشته باشید. شما و همسرتان حق دارید گاهی بخواهید تنها باشید، تنها فکر کنید و یا حتی تفریح های فردی داشته باشید. آنچه باید در نظر بگیرید این است که میزان این فعالیت‌ها نباید خیلی زیاد باشد، چرا که می‌تواند به صمیمیت زناشویی شما و همسرتان آسیب برساند.

5 کلید طلایی موفقیت در زندگی زناشویی ، زندگی زناشویی

رزرو نوبت مشاوره آنلاین

به هیچ عنوان سعی نکنید همسرتان را کنترل کنید

یکی از مسایلی که باعث دور شدن همسران از یکدیگر می‌شود این احساس است که کنترل می‌شوند. ممکن است شما به دلیل ویژگی‌های شخصیتی تان دوست داشته باشید، همه امور و افراد دور و برتان را کنترل کنید، اما باید این را به خاطر داشته باشد که انسان‌ها از کنترل شدن متنفرند. برای آشنایی بیشتر در مورد اختلالاتی که می‌توانند باعث کنترل‌گری در فرد شوند می‌توانید به مقاله اختلال شخصیت چیست؟ مراجعه نمایید.

سعی نکنید همسرتان را تغییر دهید

خیلی از اوقات در مشاوره های پیش از ازدواج عنوان می‌شود که نامزدم مشکلات یا ویژگی‌های بدی دارد که من دوست ندارم، اما بعد از ازدواج سعی میکنم آنها را تغییر دهم. به شما پیشنهاد می‌کنیم اگر در حال آشنایی پیش از ازدواج با کسی هستید که برخی از ویژگی‌ها یا رفتارهای او را دوست ندارید، به امید تغییر، با او ازدواج نکنید.

باید به خاطر داشته باشید که شما قادر به تغییر دادن همسرتان نیستید، مگر اینکه خود او بخواهد که تغییر کند. لازم به ذکر است تا زمانی‌که شما تلاش می‌کنید که او را عوض کنید، او هیچ تغییری نخواهد کرد. به خاطر داشته باشید، مخابره این احساس به فرد مقابل که “تو به انداره کافی خوب نیستی و باید تغییر کنی”، می‌تواند آسیب‌های زیادی برای زندگی مشترک شما به همراه داشته باشد.

5 کلید طلایی موفقیت در زندگی زناشویی ، زندگی زناشویی

شما می‌توانید مهارت‌های ارتباطی در زندگی زناشویی را یاد بگیرید. برای یادگیری مهارت حل مشکلات زناشویی می‌توانید اطلاعات بیشتری کسب کنید تا راحت تر بتوانید با همسرتان گفتگو و شکایت‌های خود را مطرح کنید.

در ضمن می‌توانید از مشاوران متخصص در حوزه خانواده در سامانه “مشاورلاین” کمک بگیرید. مشاوران و روانشناسان خانواده به شما در نحوه گفتن شکایت‌ها و درخواست‌هایتان، طوریکه اثربخشی بالاتری داشته باشد، کمک می‌کنند. علاوه بر آن برای آگاهی از وضعیت زندگی و رضایت زناشویی تان نیز می‌توانید از تست‌های روانشناسی در سامانه مشاورلاین استفاده کنید.

نویسنده: تیم تحریریه مشاورلاین

ارسال دیدگاه

مقالات مرتبط