5 کلید طلایی موفقیت در زندگی زناشویی

 5 کلید طلایی موفقیت در زندگی زناشویی

همسرتان را در اولویت زندگی تان قرار دهید.

اغلب زوجین این انتظار را دارند که پس از ازدواج در اولویت زندگی همسرشان قرار بگیرند. برای موفقیت در زندگی و رابطه زناشویی ، لازم است همانطور که انتظار دارید در اولویت زندگی همسرتان قرار بگیرید، او را نیز در اولویت زندگیتان قرار دهید. همین الان کمی فکر کنید. آیا مهمترین فرد زندگی شما، همسرتان است؟….  آیا مشکلات همسرتان، مهمترین مشکلات شما نیز هستند؟…. آیا خوشحالی و رضایت او باعث خوشحالی و رضایت شما نیز میشود؟….. اگر جواب بلی است به شما تبریک میگوییم و اگر جواب خیر است به شما پیشنهاد میکنیم که علت این قضیه را بررسی کنید. این امر میتواند در طولانی مدت پیش آگهی خوبی برای زندگی زناشویی شما نباشد. با یک مشاور آنلاین خانواده صحبت کنید تا به شما کمک کند علت این مساله را پیدا کنید. در این مقاله به نکات مهم در زندگی زناشویی و چگونگی یک رابطه زناشویی موفق می‌پردازیم.

فکر سمی برنده – بازنده را رها کنید.

برخی از افراد در همه روابط بین فردی شان به دنبال این هستند که برنده آن رابطه باشند. این افراد در زندگی زناشویی با همسرشان نیز به دنبال این هستند که همیشه برنده میدان زندگی باشند و حرف، حرف خودشان باشد. باید به خاطر داشته باشید تا زمانیکه نگرش شما به رابطه با همسرتان به صورت برنده- بازنده باشد، قطعا بازنده خواهید بود. زمانی در زندگیتان احساس و روابط بهتری با همسرتان خواهید داشت که نگرش شما به نگرش برنده – برنده تغییر یابد.

به حریم خصوصی همسرتان احترام بگذارید.

برخی از افراد این عقیده را دارند که پس از ازدواج و زندگی زناشویی، حریم مشترک بین آنها و همسرشان باید جایگزین حریم خصوصی فردی باشد. به همین علت حتی گاهی تا این حد نسبت به فرد مقابل احساس مالکیت میکنند که به او اجازه استفاده از حریم خصوصی اش را نمی دهند. شما و همسرتان این حق را دارید که بتوانید باز هم بعد از ازدواج و در طی زندگی زناشویی، تا حدی حریم خصوصی خودتان را داشته باشید. شما و همسرتان حق دارید گاهی بخواهید تنها باشید، تنها فکر کنید و یا حتی تفریح‌های فردی داشته باشید. آنچه باید در نظر بگیرید این است که میزان این فعالیت‌ها نباید خیلی زیاد باشد، چرا که می‌تواند به صمیمیت و موفقیت رابطه زناشویی موفق شما و همسرتان آسیب برساند.

به هیچ عنوان سعی نکنید همسرتان را کنترل کنید.

یکی از مسایلی که باعث دور شدن همسران از یکدیگر و تخریب رابطه زناشویی می شود این احساس است که کنترل می‌شوند. یکی از نکات مهم در زندگی زناشویی این است که ممکن است شما به دلیل ویژگی‌های شخصیتی‌تان دوست داشته باشید همه امور و افراد دور و برتان را کنترل کنید، اما باید این را به خاطر داشته باشد که انسان‌ها از کنترل شدن متنفرند. برای آشنایی بیشتر در مورد اختلالاتی که میتوانند باعث کنترلگری در فرد شوند میتوانید به مقاله اختلال شخصیت چیست؟ مراجعه نمایید.

برای زندگی زناشویی بهتر سعی نکنید همسرتان را تغییر دهید.

خیلی از اوقات در مشاوره های پیش از ازدواج عنوان می شود که نامزدم مشکلات یا ویژگی‌های بدی دارد که من دوست ندارم، اما بعد از ازدواج سعی میکنم آنها را تغییر دهم. به شما پیشنهاد می‌کنیم اگر در حال آشنایی پیش از ازدواج با کسی هستید که برخی از ویژگی‌ها یا رفتارهای او را دوست ندارید، به امید تغییر، با او ازدواج نکنید. باید به خاطر داشته باشید که شما قادر به تغییر دادن همسرتان نیستید، مگر اینکه خود او بخواهد که تغییر کند. لازم به ذکر است تا زمانیکه شما تلاش می‌کنید که او را عوض کنید، او هیچ تغییری نخواهد کرد. به خاطر داشته باشید، مخابره این احساس به فرد مقابل که “تو به انداره کافی خوب نیستی و باید تغییر کنی”، می تواند آسیب‌های زیادی برای رابطه زناشویی موفق شما به همراه داشته باشد. شما می‌توانید مهارت‌های ارتباطی در زندگی زناشویی را یاد بگیرید.برای یادگیری مهارت حل مشکلات در رابطه زناشویی می‌توانید اطلاعات بیشتری کسب کنید تا راحت‌تر بتوانید با همسرتان گفتگو و شکایت‌های خود را مطرح کنید. در ضمن می‌توانید از مشاوران متخصص در حوزه خانواده در سامانه “مشاورلاین” کمک بگیرید. مشاوران و روانشناسان خانواده به شما در نحوه گفتن شکایتها و درخواست هایتان، به طوری که اثربخشی بالاتری داشته باشد، کمک می کنند. علاوه بر آن برای آگاهی از وضعیت زندگی و رضایت از رابطه زناشویی تان نیز می توانید از تست‌های روانشناسی در سامانه مشاورلاین استفاده کنید.

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *