ویژگی‌های یک مهدکودک خوب چیست؟

 ویژگی‌های  یک مهدکودک خوب چیست؟

در 5 سال اول زندگی، پایه های اصلی شخصیت شکل می گیرد و در این سن که کودکان به مهد سپرده می‌شوند، حساس‌ترین سن برای تضمین سلامت روان محسوب می شود. از این رو اطلاع از اینکه چه مهد کودکی می‌تواند مناسب فرزندتان باشد، امری ضروری است. در این مقاله بر آن شدیم به برخی از ویژگی هایی که در انتخاب مهدکودک خوب باید به آن توجه شود، اشاره کنیم.

با توجه به نیاز روز افزون خانواده ها به استفاده از مهد کودک، این روزها در مراکز مشاوره شاهد حضور والدینی هستیم که در مورد ویژگیهای یک مهد کودک خوب سوال می پرسند. این نگرانی کاملاً طبیعی است؛ چون از نظر علمی سنی که کودکان به مهد سپرده می شوند، حساس ترین سن برای تضمین سلامت روان محسوب می شود. چرا که در 5 سال اول زندگی است که پایه های اصلی شخصیت شکل می گیرد. از این رو اطلاع از اینکه چه مهد کودکی می تواند مناسب فرزندتان باشد، امری ضروری است. در این مقاله بر آن شدیم به برخی از ویژگی هایی که در انتخاب مهدکودک خوب باید به آن توجه شود، اشاره کنیم. این امر می تواند والدین را در انتخاب مهدکودک خوب تا حدود زیادی راهنمایی کرده و نگرانی آنها را کاهش دهد.

به طور کلی، نمی توان گفت یک مهد خوب و مناسب چه ویژگی دارد. اما توجه به برخی از ویژگی ها برای تضمین سلامت روان فرزندان می تواند ضروری باشد. بر این اساس، فارغ از اینکه مهد کودک از نظر ساختاری و فیزیکی شامل چه امکاناتی است، باید از نظر ارتباط میان مربیان و کودک شرایط زیر را داشته باشد:

داشتن مدیریت مجرب و در صورت امکان متخصص یکی دیگر از معیارهای انتخاب مهدکودک خوب است

امروزه تعلیم و تربیت کودکان پیش از دبستان یک حرفه تخصصی محسوب می شود. از این رو، فردی که در مقام مدیریت یک مهد کودک است حتماً باید دارای تخصص در این زمینه بوده یا اینکه یک سابقه قابل قبول در این حوزه داشته باشد. مدیر مهد کودک در واقع فردی است که کلیه روندها و برنامه­‌های مراقبتی و آموزشی را تدوین کرده و مسئول نظارت بر تک تک مربیان است.

وجود مربیان کارآمد و همدل، یکی از نکات مهم انتخاب مهدکودک خوب

شاید در نگاه اول مربی مهد کودک شدن یک کار ساده به نظر برسد. اما باید خاطر نشان کرد این شغل حساسیت زیادی داشته و علاوه بر دانش و تجربه به یک شخصیت سازگار و همدلی کننده نیاز دارد. برخی از افرادی که به عنوان مربی مهد کودک مشغول کار می شوند ممکن است از نظر شخصیتی مناسب چنین کاری نباشند. بهتر است والدین در زمان انتخاب مهد با مربی کودک خود نیز صحبت کرده و وی را از نظر مهارت همدلی، آرامش و قابل اعتماد بودن بررسی کنند. شاید در یک جلسه نتوان ارزیابی دقیق از فردی انجام داد، اما برداشت اولیه ای که ما از فردی داریم، تا حدی می تواند گویای برخی واقعیت­های شخصیت او باشد.

تاکید بر پرورش به جای آموزش

باید خاطر نشان کرد که مهد کودک در درجه اول مکانی برای نگهداری و مراقبت از کودک است نه محل آموزش وی. اگرچه آموزش در این زمان می تواند بر رشد شناختی کودک موثر باشد، اما توجه به رشد عاطفی، هیجانی و جسمانی کودک در این سنین بسیار حیاتی­تر از آموزش است. امروزه مهدهایی را می­بینیم که درگیر مسائل آموزشی شده و عمده تبلیغاتشان نیز حول این محور می چرخد. در چنین مهدهایی پرورش یک مساله حاشیه­ای محسوب شده و آموزش در آنها اولویت پیدا کرده است. آموزش نیاز به آمادگی­های شناختی دارد و کودکان هنوز در این سنین به پختگی لازم از شناختی نرسیده­اند. از این رو، اگر در این سنین بر یادگیری بیش از حد تاکید شود، ممکن است توانایی یا ناتوانی کودک در فراگیری آسیب جدی به اعتماد به نفس آینده او وارد کند. نا گفته نماند، کلاس پیش از دبستان که در اکثر مهد کودک ها نیز وجود دارد متفاوت بوده و از این امر مستثنی است. در سن پیش از دبستان آموزش مهارت­های شناختی نیز اولویت پیدا می کند و کودک باید بتواند مناسب سن خود آموزشهایی را دریافت کند.

پاسخگویی مناسب به جای توجیه

یکی از شکایت های تکراری والدین از مهد کودک، عدم پاسخگویی مناسب مسئولان مهد در زمان هایی است که نگرانی هایی برای والدین پیش می آید. در چنین مواقعی مسئولین و مربیان مهد ممکن است درصدد توجیه مساله برآمده و چنین وانمود کنند که نگرانی والدین مهم نیست. معمولاً یک مهد پاسخگو، تلاش می کند به نگرانی و دل­مشغولی والدین گوش فرا داده و به بررسی مشکل پیش آمده، بپردازد. این امر می تواند موجب افزایش اعتماد والدین به مهدکودک خوب شده و نگرانی­های آنها را کاهش دهد.

تقسیم بندی مناسب کلاس ها بر اساس سن کودک

کودکان در مراحل مختلف رشد، توانمندیها، نیازها و رفتارهای گوناگونی دارند. اگر کودکان در مهد طوری توزیع شوند که با همسالان خود در یک کلاس باشند؛ تعامل، یادگیری و اکتشاف برایشان امری خوشایند بوده و کمتر احساس ناتوانی می کنند. اما اگر کودکانی با رشد و تکامل مختلف در یک کلاس باشند، چنین فضایی ممکن است فشار روانی برای کودکان کوچکتر ایجاد کند. پس بهتر است در یک کلاس­ کودکانی حضور داشته باشند که از نظر سنی شباهت زیادی با یکدیگر دارند. این موضوع به رشد خودکارآمدی و اعتماد به نفس کودک کمک شایانی می­کند.

در این مقاله تلاش شد تا به برخی از نکات مهم برای انتخاب مهدکودک خوب پرداخته شود. نکات مطرح شده عمدتاً حول نحوه ارتباط مربیان با کودک و والدین بود. ارتباط بین فردی یک ویژگی مهم شخصیتی محسوب می شود. به جرات می توان گفت فردی که ارتباط مناسبی با دیگران دارد و موجب آزار و اذیت دیگران نمی شود، از نظر شخصیتی فرد سالمی است. مراقبت شدن توسط یک شخصیت سالم می­تواند تضمین کننده سلامت روان کودکان در آینده باشد. لذا، توجه به این ویژگی حین انتخاب مهد کودک بسیار حائز اهمیت است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره ویژگی های یک مهدکودک خوب و در صورت داشتن هرگونه سوالی می توانید با تیم تخصصی کودک و نوجوان در سامانه «مشاورلاین» در ارتباط باشید.

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *