طرحواره درمانی اختلال شخصیت مرزی چیست؟

 طرحواره درمانی اختلال شخصیت مرزی چیست؟

اختلال شخصیت مرزی یکی از شایع ترین اختلالات روانی است. درمان این اختلال به دلیل همایندی با سایر اختلالات روانی مثل افسردگی، اختلالات خوردن، خودکشی، مشکلات زناشویی، اعتیاد و غیره، و ایجاد بار اقتصادی برای جوامع، همواره مورد توجه ویژه ای است. طرحواره درمانی یکی از رویکردهای جدید و موثر درمانی برای اختلال شخصیت مرزی است. برای آشنایی بیشتر با این اختلال مقاله انواع اختلالات شخصیتی را مطالعه نمایید در این مقاله سعی شده تا به ارائه اطلاعاتی در مورد آن پرداخته شود.

تعریف طرحواره درمانی

طرحواره درمانی یک درمان ابتکاری و تلفیقی است که توسط جفری ای. یانگ (Jeffrey E. Young) برای تغییر دادن طرحواره­ ها یا تله ­های زندگی افراد ابداع شده است [برای اطلاع از طرحواره ها به مقاله “تله ­های زندگی یا تله های شخصیتی چیست؟” رجوع شود]. این درمان به ویژه برای بیمارانی مناسب است که مشکلات روانشناختی دیرپا و مزمن داشته و نسبت به درمانهای دیگر مقاوم هستند مثل بیماران بوردرلاین یا شخصیت مرزی.

طرحواره درمانی برای اختلال شخصیت مرزی چگونه انجام می ­شود؟

در این روش مثل سایر درمان های مبتنی بر رویکرد رفتار درمان شناختی  بیماران در یک ساختار و محدوده مشخص تحت درمان قرار می‌گیرند. طرحواره درمانی به دلیل اینکه به مشکلات عمیق و دیرپای بیماران می پردازد، ممکن است نسبت به سایر درمانهای شناختی و رفتاری طولانی­ تر باشد. در جلسات اول فرد مبتلا به  شخصیت مرزی از نظر شدت مشکلات و نوع طرحواره ­ها مورد ارزیابی قرار گرفته و اهداف درمان مشخص می شود. در جلسات بعدی به تغییر طرحواره­ های مشکل آفرین پرداخته می­ شود. در این درمان نیاز است تا مراجع به صورت یک بار در هفته به مشاور یا درمانگر خود مراجعه نماید. بنا به تشخیص طرحواره درمانگر ممکن است مراجع علاوه بر جلسات انفرادی نیاز به جلسات طرحواره درمانی گروهی نیز داشته باشد.

چرا طرحواره درمانی نسبت به سایر روش­های درمانی برای افراد بوردرلاین مناسب­ تر است؟

به دلیل اینکه از نظر علمی بین نشانه ­های شخصیت مرزی و تله ­ها یا طرحواره های مشکل آفرین ارتباط تنگاتنگی وجود دارد، در این روش درمانی تغییر این طرحواره­ ها مد نظر قرار دارد. این طرحواره­ ها در سنین پایین زندگی شکل گرفته و بر اثر تکرار تبدیل به یک الگوی غالب در زندگی فرد شده است. لذا، تغییر دادن آنها با روش­های درمانی دیگر دشوارتر است. بر این اساس طرحواره درمانی به عنوان یک رویکرد نوین سعی دارد که به لایه های عمیق ذهن فرد که موجب فعال شدن طرحواره هایش است، وارد شود. بررسی طرحواره ­ها، آگاهی یافتن فرد از آنها و کاربست تکنیکهای درمانی منجر به ایجاد تغییراتی در آنها می ­شود. این تغییرات به مرور زمان موجب تعدیل طرحواره ها و بهبودی در نشانه­‎‌های شخصیت مرزی می شوند.

آیا طرحواره درمانی شخصیت مرزی به صورت آنلاین امکان پذیر است؟

طرحواره درمانی جز رویکردهای جدید درمانی بوده و از قابلیت انعطاف پذیری بالایی برخوردار است. در این درمان سعی می شود در هر جلسه تکالیفی به مراجع داده شود. اگر در روان درمانی آنلاین نیز این تکالیف مد نظر قرار گیرد و درمان از طریق چت و ویدئویی صورت گیرد، به احتمال زیاد تاثیرات درمانی مطلوبی خواهد داشت. کما اینکه برخی از شواهد پژوهشی نشان دهنده تاثیر رواندرمانی و مشاوره آنلاین برای درمان انواع اختلالات روانشناختی هستند.

آیا در طرحواره درمانی افراد مبتلا به شخصیت مرزی، به خاطرات ناگوار گذشته نیز پرداخته می­ شود؟

پرداختن به خاطرات هیجانی و آشفته ساز گذشته بخشی از مشکلات افراد مبتلا به شخصیت مرزی است. این خاطرات به عنوان جزئی جدایی ناپذیر از طرحواره درمانی محسوب می­ شوند. در این رویکرد درمانی، افراد از طریق تکنیک های تجربی و در یک فرآیند زمانی گام به گام با خاطرات ناخوشایند و آزار دهنده گذشته روبرو می­ شوند. این مواجهه موجب بررسی مجدد خاطرات هیجانی شده و به مرور زمان از حساسیت فرد نسبت به آنها کاسته می­ شود. بسیاری از افراد دارای شخصیت مرزی وقتی با این تکنیک با خاطرات ناگوار خود مواجه می‌شوند به یک احساس سبکی و آرامش دست می یابند.

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *