سه تفاوت عمده اضطراب و استرس

 سه تفاوت عمده اضطراب و استرس

آشنایی با مفاهیم اضطراب و استرس

یکی از هیجان هایی که بارها آن را تجربه کرده ایم، اضطراب و استرس است. به رغم این که این دو واژه همواره در کنار هم به کار گرفته می شوند، جالب است بدانید که  بین این دو تفاوت های فراوانی وجود دارد. اضطراب و استرس به لحاظ علائم و طول مدت، تفاوت های زیادی دارند. تفکیک صحیح این دو هیجان، می تواند به شناسایی و درمان اختلال های اضطرابی و همچنین استرس های طبیعی ناشی از زندگی روزانه کمک زیادی کند.

تعریف اضطراب و استرس

اضطراب نوعی هشدار است که فرد را گوش به زنگ می کند که خطری در راه است. استرس هم نوعی هشدار است که فرد را گوش به زنگ می کند. اما یک تفاوت کلیدی بین این دو وجود دارد. استرس در پاسخ به خطری معلوم و معین ایجاد می شود. مثل زمانی که شما امتحان مهمی دارید، قرار است تحت یک عمل جراحی قرار بگیرید، یک کنفرانس مهم کاری دارید و غیره. در همه این مثال ها، یک موقعیت مشخص باعث بروز استرس در شما شده است.

اما زمانی که یک موقعیت کاملاً مبهم باعث بروز دلشوره و نگرانی در شما شده است، در واقع شما در حال تجربه اضطراب هستید. مثل وقتی که بی دلیل نگران سلامتی خودتان یا اعضای خانواده هستید، در حالی که هیج دلیلی مبنی بر این که سلامتی شما یا آن ها به خطر افتاده است، وجود ندارد.

علائم  جسمی اضطراب و استرس

اضطراب و استرس در بسیاری از موارد علائم مشابهی دارند. در هر دو حالت تغییراتی در وضعیت جسمی ایجاد می شود. این علائم جسمی عبارت اند از:

  • تپش قلب
  • تعریق
  • سر درد
  • افزایش فشار خون
  • لرزش

این موارد تقریباً بین هر دو حالت اضطراب و استرس مشابه هستند. اما اضطراب علائم اختصاصی تری نیز ایجاد می کند. دلشوره یا دل آشوبه، بی قراری (یعنی اینکه فرد نمی تواند به مدت طولانی یک جا بنشیند یا بایستد)، تکرر ادرار، و سرگیجه از مهم ترین علائم اختصاصی اضطراب هستند.

علائم رفتاری و مدت زمان استرس و اضطراب

یکی از مهم ترین تفاوت اضطراب و استرس علائم رفتاری ایجاد شده است. اضطراب در افراد منجر به اجتناب از موقعیت های نامطلوب می شود. مثلا دانشجویی که اضطراب اجتماعی دارد همیشه از کنفرانس دادن فرار می کند و تحت هیج شرایطی حاضر به ارائه سخنرانی در جمع نیست. مادری که نگران فرزندان خود است ممکن است در بسیاری از موارد مانع از حضور آن ها در موقعیت های مختلف شود. ولی کسی که دچار استرس است از موقعیت های نامطلوب اجتناب نمی کند.

یکی دیگر از علائمی که می تواند به شما در تفکیک اضطراب و استرس کمک کند مدت زمان ابتلا به آن است. استرس معمولاً کوتاه مدت و موقعیتی است و در پاسخ به یک شرایط کاملاً مشخص ایجاد می شود. توجه داشته باشید که داشتن استرس تا حدی طبیعی است و حتی در ما انگیزه ایجاد می کند. اما اگر این استرس طولانی مدت شود (بیشتر از 6 ماه) و به همه موقعیت های زندگی تعمیم پیدا کند و دلیل مشخصی هم برایش نداشته باشیم، استرسی غیر طبیعی است و تبدیل به اضطراب شده است. در این مواقع مراجعه به یک مشاور، کاملاً ضروری است. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله “چگونه مشاوره آنلاین می تواند به درمان اضطراب فراگیر کمک کند؟” مراجعه کنید.

 مشاوران ما در مشاورلاین می توانند در شناسایی و درمان انواع استرس و اضطراب به شما کمک کنند و باعث شوند کیفیت زندگی شما بهبود یابد

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *