آموزش راه های کاهش استرس با مشاوره آنلاین

 آموزش راه های کاهش استرس با مشاوره آنلاین

زندگی امروزی به دلیل ماهیت پیچیده خود استرس های زیادی را به افراد تحمیل می کند. این استرس ها اجتناب ناپذیر هستند اما می‌توان به کمک راهکارهای موثر، استرس را مدیریت کرد. در این مقاله راه‌های کنترل و کاهش استرس را بررسی می‌کنیم اما قبل از آن بهتر است به دلیل عمده آن‌ها دست پیدا کنیم.

استرس و فشار عصبی

همان طور که می دانید استرس نوعی فشار روانی است که در پاسخ به یک رویداد معلوم ایجاد می شود. تقریباً همه انسان ها، تجربه استرس و فشارهای عصبی را دارند، به خصوص این که در جوامع امروزی شرایطی ایجاد شده است که ناگزیر همه انسان ها با فشارهای عصبی و استرس های متعدد رو به رو هستند. اگرچه این استرس ها و فشارهای عصبی اجتناب ناپذیر هستند و همه روزه با آن ها مواجه هستیم، اما راهکارهای متعددی وجود دارد که از طریق مشاوره آنلاین به ما کمک می کند تا بتوانیم با استرس های خود به گونه موثری مقابله کنیم.

چگونه استرس و فشار عصبی را کنترل کنیم؟

برای کاهش استرس لازم است تفکر خود را عوض کنید.

همه ما، دید منفی نسبت به هیجان های ناخوشایند از جمله استرس داریم و دوست داریم هر چه سریع تر از شر این هیجان های نامطلوب خلاص شویم. اما داشتن استرس همیشه هم بد نیست. بلکه تا حدی لازم است چرا که به ما انگیزه می دهد تا کارهایمان را پیش ببریم. سعی کنید دید خود را نسبت به استرس و فشار عصبی اصلاح کنید، چرا که هر هیجانی دارای یک طول عمر طبیعی است و بعد از آن از بین می­رود. به استرس و فشار عصبی همانند یک موج نگاه کنید. موجی که  به وجود می آید، به اوج می رسد و نهایتاً تمام می شود. اگر به هیجان های ناخوشایند از جمله استرس و فشار عصبی این گونه نگاه کنیم و بپذیریم که هر هیجانی یک طول مدت دارد و همیشگی نیست، راحت تر با استرس و فشار عصبی کنار می آییم. مشاوران آنلاین می توانند به شما در چالش و تغییر افکارتان به خوبی کمک نمایند.

مولفه های استرس را بشناسید

همان طور که در مقاله آشنایی با اختلال های اضطرابی توضیح داده شد؛ هر هیجانی که تجربه می کنیم سه مولفه دارد که شامل مولفه جسمی، مولفه فکری و مولفه رفتاری می شود.

هر وقت که دچار استرس و فشار عصبی می شوید، سعی کنید این مولفه ها را شناسایی کنید تا بتوانید ماهیت استرس خود را بهتر بشناسید. مشاوره آنلاین در شناسایی این سه مولفه می تواند به شما کمک کند و راهکارهای برخورد موثر در هر سه قسمت را نیز به شما آموزش می دهد. سعی کنید موقعیت هایی را که باعث استرس در شما می شود را شناسایی کنید و مشخص سازید که این موقعیت برای شما چه مفهومی دارد؟ دقیقاً چه چیزی باعث شده است تا شما دچار استرس شوید؟ با این کار می توانید نسبت به موقعیت ها و محرک های استرس زا آگاهی بیشتری پیدا کرده و بعد از آن راحت تر با آنها کنار بیایید.

برای کاهش و کنترل استرس بر زمان حال تمرکز کنید

کاهش استرس 
کنترل استرس

فکر کردن به گذشته و اشتباهاتی که انجام داده اید شما را دلسرد کرده و فکر کردن به آینده و اتفاقاتی که هنوز پیش نیامده اند نیز، باعث استرس شما می شود. بنابراین بهتر است که با استفاده از تکنیک های روانشناختی متعدد، فکر کردن بدون قضاوت و بودن در زمان حال را تجربه کنید. بودن در زمان حال، بدون قضاوت کردن به شما کمک می کند تا استرس خود را تنها به عنوان بخشی از لحظه حال ببینید.

یک تمرین مفید برای بودن در زمان حال، تمرین پنج حس است. در حدود 30 ثانیه بر آن چه که می بینید تمرکز کنید. سپس 30 ثانیه یا بیشتر بر هر آن چه که می شنوید تمرکز کنید. اکنون به هر آن چه که می توانید استشمام کنید، دقت کنید. در نهایت هر گونه احساس لامسه که درون و بیرون بدن شما نشات می گیرد را مشاهده کنید. به هر کدام 30 ثانیه وقت اختصاص دهید. در طول انجام این تمرین نسبت به هر فکری که از ذهن شما می گذرد، لطفاً بی تفاوت باشید. برای آموزش بودن در زمان حال و ذهن آگاهی برای کاهش و مدیریت استرس می توانید از روانشناسان متخصص در این حوزه در سامانه مشاورلاین استفاده نمایید.

دور کردن افکار منفی بهترین تمرین کنترل استرس

همان طور که گقته شد یک سری از افکار منفی و آزاردهنده باعث ایجاد استرس در افراد می شوند. حال اگر فرد یاد بگیرد که نسبت به این افکار بی تفاوت باشد، استرس کمتری را تجربه خواهد کرد. نحوه انجام این تمرین به این صورت است:

تصور کنید در یک طبیعت بکر، کنار یک رودخانه نشسته اید. سعی کنید همه حواس پنچ گانه خود را به کار بگیرید. چه چیزهایی می بینید؟ چه صداهایی در اطراف شما شنیده می شود؟ گرمی یا سردی هوا را حس می کنید؟ فرض کنید که برگی از درخت به داخل رودخانه می افتد و در حال دور شدن است و همچنان که دور می شود افکار آزار دهنده شما نیز بر روی آن نوشته شده است و در حال دور شدن است. انجام دادن این تمرین و تصویر سازی ذهنی به شما کمک می کند تا نسبت به افکار آزار دهنده خود بی تفاوت باشید و کمتر دچار استرس شوید.

در این مقاله سعی شد برخی از مهم ترین تکنیک های کنترل استرس توضیح داده شود. در صورت وجود هر گونه ابهام یا سوال در اجرای تکنیک ها، می توانید سوالات خود را با مشاوران سامانه مشاورلاین در میان بگذارید.

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *